5651 Loglama Fortilogger

5651 Loglama Fortilogger

5651 Loglama Fortilogger, 23 Mayıs 2007 tarihinde Gazete’ de yayınlanan 5651 sayılı kanun neticesinde tüm işletmelerde kullanılması zorunlu olarak hale getirilmiştir.

“İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” internette paylaşılan yayınların kontrol altına alınması ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlar ile mücadele edilmesi için çıkarılmış olan kanundur.

Neden İşletmelerde Fortilogger 5651 Loglama Kullanılmalı ?

Ticari amaçla internetin toplu kullanım sağlandığı örnek kurumlar oteller, alışveriş merkezleri, üniversiteler, kafeler, internet kafeler, KOBİ’ler ve fabrikalar sayılabilir. 5651 sayılı Kanun kapsamına giren ücretsiz internet sağlayan işletmeler ve kurumlar tarafından verilen bu tür internet hizmetinin kablosuz bağlantı noktaları genellikle şifrelidir. Paralosız sunulan ücretsiz internet bağlantıları güvenli olmaz ve hassas bilgilerinizin çalınmasına yada 3. kişiler tarafından amaç dışında kullanılmasına yol açabilir. İşte bu yüzden Parolasız bağlantılara kesinlikle güvenilmemelisiniz. 5651 Sayılı Kanun’a tam uygun olarak hareket edebilmek için en güvenli yöntem hotspot kullanılarak yani ağa bağlanacak kullanıcının cep telefonuna şifre gönderilerek yollanan numara kayıt altına alınarak bağlanılmasıdır. Böylece hat sahibinin TC Kimlik Numarasına ulaşılabilineceği için kullanıcının yasal takibi yapılabilir. İşletmede SMS doğrulaması olmadığı zaman ya da kullanıcıların kişisel bilgileri kayıt altına alınmadığı durumlarda ağı kullanarak işlenecek suçlardan sorumlu olan, hizmeti sunan kişi veya işletme olarak kabul edilir. Bu yüzden işletmeler bağlantı sundukları zaman bağlantılarına şifre koymalıdır. Suçun işlendiği tarih ve zamandaki bağlantı kimin tarafından yapılmış ve ne kadar süre ile yapılmış kaydını sunduğu için de işletme sorumlu tutulmaz. Diğer türlü işlenen suç işletmenin üstüne kalmaz. İşlenen suçun araştırılması sırasında işletme tarafından ilgili kayıtlar istendiğinde kaydı veremezse söz konusu suçtan hizmeti sunan ilgili işletme ve ya kurum sorumlu tutulacaktır. Bu yüzden ağınıza erişim sağlayan kişilere karşı güvenliğinizi almak ve yasaların yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeye azami özen gösterilmelidir. Hotspot kurumların misafir ağında kimlik doğrulama ile güvenli bir şekilde internet erişimi isteyen her yerde kullanılabilmektedir.

Kimlik doğrulama hotspot internet erişiminden bazıları şunlardır:

  • TC kimlik doğrulama ile internet erişimi
  • SMS ile kimlik doğrulama yönetimi ile internet erişimi
  • Harici database üzerinden kullanıcı sorgulama
  • Active Directory LDAP entegrasyonu ile internet erişimi
  • Manuel kullanıcı kaydı alınması

FUMA Bilgi Teknolojileri olarak, İZMİR ilinde Hotspot ve 5651 Loglama konusunda tüm işletelere hizmet sunuyoruz. Sizlere sorunsuz ve stabil hizmet sunabilmek için sahada bizzat tecrübe edindiğimiz çözümler ile aksiyon alıyoruz.

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Butona tıklayın

Sizlerde 5651 Loglama ve Hotspot Hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.